Anita Włodarczyk


Anita Włodarczyk, urodzona 8 sierpnia 1985 roku w Rawiczu, to jedna z najbardziej wyróżniających się postaci w polskiej lekkoatletyce. To trzykrotna mistrzyni olimpijska, czterokrotna mistrzyni świata oraz rekordzistka w wielu kategoriach, zarówno na poziomie światowym, europejskim, jak i krajowym, w konkurencji rzutu młotem.

Na swojej drodze do sukcesów brała udział w igrzyskach olimpijskich, które miały miejsce w Pekinie w 2008 roku, gdzie zdobyła 4. miejsce. Jej triumfy olimpijskie nastąpiły jednak w latach 2012 (Londyn), 2016 (Rio de Janeiro) oraz 2020 (Tokio), kiedy to zdobyła złote medale. Poza tym, w swojej karierze, była również mistrzynią świata w latach 2009, 2013, 2015 i 2017 oraz czterokrotną medalistką mistrzostw Europy, z których cztery złote (2012, 2014, 2016 i 2018) oraz brązowy medal w 2010 roku.

Do jej niezaprzeczalnych osiągnięć należy zwycięstwo w klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge w latach 2013 przez 2018, a także triumfy w drużynowym czempionacie Starego Kontynentu w 2009 oraz 2015 roku. W latach 2008 i 2009 zdobyła również laury w zimowym pucharze w rzutach lekkoatletycznych.

W historii swojej kariery, podczas mistrzostw świata, które miały miejsce w Berlinie w sierpniu 2009 roku, Anita Włodarczyk ustanowiła rekord świata rezultatem 77,96 m. W czerwcu 2010 roku poprawiła ten wynik na 78,30 m. Dnia 31 sierpnia 2014 roku ponownie w Berlinie ustanowiła nowy rekord świata, uzyskując wynik 79,58 m.

Włodarczyk wyróżnia się również tym, że jako pierwsza kobieta w historii rzutu młotem, przekroczyła granicę 80 metrów, uzyskując wynik 81,08 m 1 sierpnia 2015 roku. Osiągnięcie to zostało powtórzone 15 sierpnia 2016 roku na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie z wynikiem 82,29 m znów ustanowiła rekord. Choć ten wynik przetrwał jedynie 13 dni, to 28 sierpnia 2016 roku na Memoriale Kamili Skolimowskiej w Warszawie, ponownie zajęła pierwsze miejsce, poprawiając rekord na aktualną wartość 82,98 m.

Anita Włodarczyk jest autorką sześciu najlepszych wyników w rzucie młotem w historii kobiet oraz 25 spośród najlepszych trzydziestu rezultatów. Jest uznawana za najlepszą zawodniczkę w historii tej dyscypliny, co czyni ją ikoną polskiego sportu i dumą narodową.

Dzieciństwo i edukacja

Anita Włodarczyk przyszła na świat 8 sierpnia 1985 roku w Rawiczu. Jej rodzina ma głęboko zakorzenione tradycje sportowe, ponieważ matka sportowczyni grała w koszykówkę, a ojciec był piłkarzem. Włodarczyk ma również starszego brata, Karola, który jest od niej o sześć lat starszy.

W październiku 2016 roku, po wielu latach nauki, uzyskała tytuł magistra na kierunku „Ewolucja rzutu młotem jako konkurencji lekkoatletycznej”. Praca została obroniona w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie w Warszawie. Wcześniej Anicie udało się uzyskać licencjat w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Kariera sportowa

Początki

Anita Włodarczyk w młodzieńczej fazie kariery angażowała się w speedrower, a w 1998 roku sięgnęła po tytuł mistrzyni Europy juniorów w drużynowym wyścigu. Już w trakcie nauki w szkole podstawowej zaczęła zdobywać pierwsze laury w lekkoatletyce, wygrywając mistrzostwa województwa leszczyńskiego w czworoboju. W 2001 roku rozpoczęła treningi w klubie Kadet Rawicz, gdzie najpierw koncentrowała się na rzucie dyskiem (w 2002 roku po raz pierwszy spróbowała swoich sił w rzucie młotem). Od 2005 roku reprezentowała barwy AZS-AWF Poznań. Debiutując na mistrzostwach Polski seniorów, które odbyły się w Białej Podlaskiej, zajęła w 2005 roku szóstą pozycję w rzucie młotem. W 2006 roku zdobyła swój pierwszy medal mistrzostw Polski seniorów, kończąc rywalizację w Bydgoszczy na trzecim miejscu.

W tym samym roku, podczas młodzieżowych mistrzostw Polski w Toruniu, wywalczyła srebrny medal w rzucie młotem, równocześnie zdobywając brąz w rzucie dyskiem oraz zajmując szóste miejsce w pchnięciu kulą. W 2007 roku w Słupsku została młodzieżową mistrzynią kraju w rzucie młotem oraz zdobyła srebro w rzucie dyskiem, a w pchnięciu kulą uplasowała się na ósmej pozycji. Reprezentując Polskę na młodzieżowym czempionacie Europy, zajęła miejsce dziewiąte w rywalizacji. W tym samym roku przynajmniej czwartą lokatę zajęła na mistrzostwach Polski seniorów, które odbyły się w Poznaniu.

2008

W początkowych tygodniach 2008 roku, podczas zimowego pucharu Europy w rzutach, który miał miejsce w Splicie, Anita zdobyła złoto w rzucie młotem, osiągając rezultat 71,84 metra i tym samym ustanawiając nowy rekord życiowy. Wynik ten był wówczas drugim wynikiem w historii kobiecego rzutu młotem w Polsce. Zaledwie miesiąc później, 1 maja 2008 roku, podczas zawodów w Poznaniu, poprawiła swój rekord życiowy na 72,18 metra, a 6 czerwca uzyskała 72,65 metra w Kassel, co także było progresją. Jej najlepszy rezultat z 28 czerwca, wynoszący 72,80 metra zostawił w cieniu konkurencji.

Podczas mistrzostw Polski w Szczecinie miała niezwykłą szansę na zdobycie pierwszego w swojej karierze tytułu mistrzyni Polski. W rywalizacji uzyskała ten sam rezultat, co mistrzyni olimpijska Kamila Skolimowska z Sydney (72,18 m), jednak z powodu gorszego drugiego wyniku musiała zadowolić się tytułem wicemistrzyni.

Igrzyska olimpijskie w Pekinie

Podczas finałowego konkursu igrzysk olimpijskich, który miał miejsce 20 sierpnia 2008 roku, Anita uzyskała 71,56 metra, co dało jej szóste miejsce. Po dyskwalifikacji dwóch rywalek zyskała czwartą pozycję. W sezonie, podczas światowego finału lekkoatletycznego w Stuttgarcie, zdobyła brązowy medal z wynikiem 70,97 m.

2009

Nowy sezon Włodarczyk rozpoczęła od triumfu w zimowym pucharze Europy w rzutach lekkoatletycznych, uzyskując wynik 75,05, co było nowym rekordem życiowym. W kolejnym mityngu w Halle poprawiła swój wynik na 75,39 m. Podczas zawodów I ligi lekkoatletycznej w Białej Podlaskiej osiągnęła rekordową wartość 76,20 m, a w Ostrawie, na mityngu Zlatá Tretra, ustanowiła kolejny rekord życiowy, wynoszący 76,59 m. W swojej karierze sięgnęła po pierwsze złoto mistrzostw Polski seniorów na stadionie im. Krzyszkowiaka w Bydgoszczy, pokonując rywalki o ponad 10 metrów.

8 sierpnia 2009 roku, podczas zawodów w Chociebużu, uzyskała 77,20 metra, ustanawiając nowy rekord Polski, który dotychczas należał do zmarłej Kamili Skolimowskiej. Wówczas był to czwarty rezultat w historii kobiet w tej dyscyplinie.

Mistrzostwa świata w Berlinie

Na mistrzostwa świata w Berlinie Włodarczyk oczekiwana była jako jedna z głównych kandydatek do złota. 20 sierpnia wystąpiła w eliminacjach, gdzie już w pierwszej serii uzyskała 74,54 metra, co pozwoliło jej awansować do finału. Dwa dni później, 22 sierpnia, unimaga dokonała, stając się nową rekordzistką świata z wynikiem 77,96 m. Wybuch radości po tym osiągnięciu poniosła ją do kontuzji lewej kostki, na skutek której musiała zrezygnować z trzech kolejnych prób. Retrospektywnie oddała upragniony „rzut radości” w szóstym podejściu. Niemka Heidler, która przeszła eliminacje najsprawniej, zbliżyła się do Włodarczyk w ostatniej próbie (77,12 m).

Po powrocie do kraju znalazła się wśród medalistów, przyjęta przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Belwederze i uhonorowana wysokimi odznaczeniami państwowymi. Anita Włodarczyk zdobyła Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a wynik jej osiągnięć uświetniono nagrodą Złotych Kolców za 2009 rok, przyznawanej najlepszej polskiej lekkoatletce w danym roku. Zdobyła także drugie miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego na sportowca roku 2009 oraz zajęła 5. lokatę w plebiscycie EA na najlepszą lekkoatletkę Europy, a na koniec sezonu została nominowana do tytułu najlepszej lekkoatletki roku przez IAAF, otrzymując również, obok Justyny Kowalczyk, Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl.

2010

Włodarczyk rozpoczęła 2010 rok konkursem w Dakarze, uzyskując tam wynik 75,13 m. 15 maja musiała zadowolić się drugą pozycją na zawodach w Halle, osiągając równo 74 m. Cztery dni później odnotowała słabszy wynik w Daegu – tylko czwarte miejsce (71,56 m). 26 maja wróciła na szczyt, triumfując w Ostrawie rzutem na 75,74 m, a 29 maja znów wygrała w Białej Podlaskiej (75,01 m).

6 czerwca 2010 roku, w trakcie Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego Enea Cup w Bydgoszczy, Włodarczyk poprawiła swój rekord świata, rzucając młotem na odległość 78,30 m. Dwa dni później w Warszawie uzyskała 75,77 m. Po tych osiągnięciach odznaczono ją tytulem lekkoatletki czerwca w Europie na plebiscycie organizowanym przez European Athletics. W obliczu kontuzji kręgosłupa, musiała opuścić drużynowe mistrzostwa Europy w Bergen oraz mistrzostwa Polski w Bielsku-Białej.

Mistrzostwa Europy w Barcelonie

28 lipca 2010 roku na eliminacjach mistrzostw Europy w Barcelonie, Włodarczyk uzyskała w pierwszym rzucie minimum kwalifikacyjne 71,17 m. 30 lipca zdobyła tam brązowy medal podczas finału, rzucając na 73,56 m. Po mistrzostwach Europy, ma jeszcze cztery starty. 28 sierpnia w Rieti, przeszła eliminacje i w finale zajęła czwarte miejsce z wynikiem 73,57 m. Po drodze zakończyła z sukcesem mityngi w Krakowie 4 września (72,66 m) oraz w Chorzowie 12 września (71,54 m). W łącznej klasyfikacji nowo wprowadzonego cyklu IAAF Hammer Throw Challenge zdobyła drugie miejsce.

Na koniec sezonu Włodarczyk otrzymała czwarte miejsce w plebiscycie European Athlete of the Year Trophy, po raz drugi zwyciężyła w Złotych Kolcach, a także była nominowana do IAAF World Athlete of the Year. Jej rekord świata ustanowiony 6 czerwca został wybrany przez Track & Field News jako najlepsze osiągnięcie w kobiecej lekkoatletyce 2010 roku. Zajęła także 9. miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego, zestawiając 10 najlepszych sportowców roku.

2011

21 maja Włodarczyk przemieniła swoje miano rekordzistki świata w związku z wynikiem 79,42 osiągniętym przez Niemkę Betty Heidler w Halle. Po kontuzji Włodarczyk powróciła na parkiety dopiero pod koniec czerwca. W drugim starcie, 11 sierpnia na mistrzostwach Polski w Bydgoszczy, osiągnęła 73,05 m.

Mistrzostwa świata w Daegu

W eliminacjach mistrzostw świata w Daegu uzyskała 71,09 m, co zapewniło jej udział w finale. Niestety, nie udało jej się obronić tytułu mistrzyni, kończąc na piątym miejscu z wynikiem 73,56 m. Najlepszy wynik sezonu pojawił się już po mistrzostwach, 9 września, osiągając 75,33 m w Elstal.

2012

Sezon olimpijski 2012 zainaugurowała 19 maja występem w Halle, osiągając 74,88 m i zajmując drugą lokatę. Kolejne miejsca, to trzecie w Ostrawie (74,81), drugie w Eugene (75,60), pierwsze w Villeneuve-d’Ascq (73,69) i złote w mistrzostwach Polski w Bielsku-Białej (74,71).

Mistrzostwa Europy w Helsinkach

Na mistrzostwach Europy w Helsinkach zdobyła złoto, osiągając w finale 1 lipca wynik 74,29 m (dwa dni wcześniej wygrała eliminacje wynikiem 71,38; wtedy odpadła Heidler). To było pierwsze zwycięstwo polskiej lekkoatletki na ME od trzydziestu lat. Tuż przed igrzyskami olimpijskimi, Włodarczyk wygrała 58. Memoriał Janusza Kusocińskiego, osiągając 76,81 m i potwierdzając swoje miejsce w tabelach światowych.

Igrzyska olimpijskie w Londynie

Na igrzyskach w Londynie, które rozpoczęły się 8 sierpnia, Włodarczyk zdominowała eliminacje, rzucając minimum kwalifikacyjne 75,68 m. W finałowym konkursie, 10 sierpnia, jej wynik wyniósł 77,60 m – najlepszy w roku, przynosząc złoty medal (Rosjanka Tatiana Łysenko z wynikiem 78,18 m została uznana za zwyciężczynię, ale jej tytuł został anulowany cztery lata później). Po igrzyskach, Anita wzięła udział w czterech kolejnych zawodach, wygrawając 19 sierpnia Memoriale Kamili Skolimowskiej (76,70), zajmując 3. miejsce na mityngu w Berlinie (73,80) oraz przechodząc eliminacje w Rieti (70,14) by dzień później zdobyć pierwszą lokatę w sezonie (74,52). W łącznej klasyfikacji challenge’u IAAF uplasowała się na 2. miejscu, przyczyniając się do sukcesów roku 2012 oraz kolejnym 4. miejscem w plebiscycie Przeglądu Sportowego oraz po raz trzeci zdobywając Złote Kolce.

2013

Sezon poolimpijski 2013 rozpoczęła 25 maja w Warszawie rzucając 71,04 m. Przed rozpoczęciem sezonu doznała kontuzji stopy i kręgosłupa, co uniemożliwiło jej intensywne treningi przez dwa miesiące. 1 czerwca w Eugene podczas Diamentowej Ligi zajęła godzinne 2. miejsce, rzucając 74,73 m. 10 czerwca podczas mityngu w Moskwie uzyskała 74,28 m, przez pokonując Tatianę Łysenko, mistrzynię z Londynu w rzucie młotem. 15 czerwca na Memoriale Kusocińskiego w Szczecinie, również w zamian za punkty w IAAF, umocniła się, uzyskując 76,06 m oraz objęła prowadzenie w wyścigu challenge’u IAAF.

Anita potwierdziła jeszcze dobrą dyspozycję podczas drużynowych mistrzostw Europy w Gateshead i zajęła drugą lokatę z wynikiem 74,14 m, a zaledwie trzy dni później na mityngu Zlatej Tretry uzyskała 74,98 m, także na 2. pozycji. 29 czerwca, podczas meczu Polska – Reszta Świata, który odbył się w Cetniewie, Anita zdominowała wynikami na równo 75,28 m. Na mistrzostwach Polski w Toruniu, 19 lipca przekroczyła 78 m (76,93) zdobywając trzecie z rzędu złoto, a czwarte w karierze.

Mistrzostwa świata w Moskwie

Na mistrzostwa świata w Moskwie Włodarczyk wystartowała jako jedna z głównych faworytek. W eliminacjach uzyskawszy 76,18 m i sensacyjnie odpadła podmiot 13,69 m. Dnia 21 wyrocznia, gdy 78.46 m zdobyła srebro stawiając się z takimi jak Łysenko, a wynik był o przeszło 34 centymetry gorszy. Wynik, zaliczany do challenge’u IAAF, umożliwił Włodarczyk prowadzenie w zestawieniu. Dni po mistrzostwach, ponownie pisała wyzwanie, wygrywając kolejne wykłady. 21 sierpnia, osiągając 78,22m w Dubnicy, which stawało się trudnym rezultatem i narabiło jego z prowadzeniem w klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge.

We wrześniu Włodarczyk okazała się najlepsza na mityngu ISTAF w Berlinie, notując 77,15 zajmującą siebie oraz na pewność w klasyfikacji challenge’u IAAF. Zwycięska seria trwała także po eliminacjach. 7 września na mistrzostwach w Rieti, uzyskując 76,57 m, znalazła się w eliminacjach, w finale. 13 września zdobyła złoty medal VII igrzysk frankofońskich w Nicei, z wynikiem 75,62 małych zawiedzionych zawodniczek. Podczas 2013 roku Anita wzrosła do na kolejnych tematycznych, zajmując najlepsze wyniki.

2014

31 stycznia 2014 roku, podczas Pedros Cup w Bydgoszczy, zdobyła tytuł halowej mistrzyni Polski w rzucie ciężarkiem i dodatkowo ustanowiła nowy rekord, wynoszący 20,09 m. Z powodu kontuzji sezon letni rozpoczęła późno. 24 maja brała udział jednym w pokazowych zawodach Rzuty przez Odrę we Wrocławiu, z rezultatami na ostatnim miejscu, przegrywając o,1,35 m z Joanną Fiodorow (wynik Włodarczyk – 69,32). 16 czerwca ponownie, tuż za Heidler, kontuzjowani Mistrzostw Polski Seniorów w Ostrawie, odnotowując dwa kolejne wyniki 76,41 na otwarty konkursu, w którym wyniki to już złoto.

Mistrzostwa Europy w Zurychu

Na 22. Mistrzostwa Europy w Zurychu Włodarczyk jechała w roli faworytki. 13 sierpnia wygrała eliminacje 75,73m. 15 sierpnia 2014 roku, w finale mistrzostw Europy, zdobyła tytuł mistrzyni Europy, ubiarając po wyniku 78,76 m w końcówce. Wydarzeniem z pomocą przybyłą brązowa medal zdobyła, zdobijając na wyniku 74,00 m, w pobliżu krótką listę Joanna Fiodorow.

Mistrzostwa Europy w Lago w Zurychu zadebiutowały AZS-AWF Katowice, z jednolitą dorównującą resztę, która trzykrotnie pojmile w najlepszych efektach znajdowała na podium IAAF.

2015

Na swoim dobrym wystąpieniu w 2015 roku, w Pekinie, uzyskując 77.73 m w mityngu IAAF World Challenge. Wynikiem lutego 8.39 na 25 m ukończonym w Ozdódznowy zdobył t-top sukcesu. 14 czerwca, na Europejskim Festiwalu Lekkoatletycznym z kolei była zawodniczka, na ponowne wyniki zaliczająca przy pierwszej w tej nazwie Team Pole. 7 lipca zajęła po 78,24 m, zajmując 6. miejsce w Toruniu i od czasu piłkami na złoty medal.

Mistrzostwa świata w Pekinie

Na mistrzostwach świata Włodarczyk była czołową faworytką. 26 sierpnia wygrała eliminacje (75,01 m). Dzień później, w finale z wyniku na 80,85 m zdobyła złoto, które uzyskała na 4,52 m chcąc wznieść ją na podwyższenie IW na wice. Jej wystawienie uzyskało również po raz trzeci na miejscu IAAF Hammer Throw Challenge, ustanawiając niezaprzeczalny rekord w tej dyscyplinie. W mityngu 13 września w Warszawie dołożyła kolejne, poprawiając rekord, 78,16 m.

2016

W połowie sezonu Włodarczyk znów zdominowała – 19 maja w Ostrawie w mityngu zajęła wynik 78,54 m. W mityngu miotaczy w Halle wygrała rezultat 79,48 zabierając owo najlepsze. 4 czerwca, rozpoczęła także od zwycięstwa na mityngu w Montreuil, 77,70 zajęła w mityngu, a 18 czerwca przeszła do mitem. Od dnia 7 wrześnienia, w mityngu rzutu młotem na Bydgoszczy wynikiem 78,69, zajmując pierwszą pozycję i sukcesy pod koniec roku.

Mistrzostwa Europy w Amsterdamie

6 oraz 7 lipca odbyły się najważniejsze kwalifikacje mistrzostwach Europy w Amsterdamie. Włodarczyk 10 sierpnia wygrała eliminacje na 73,96 m a dwa dni później ustanowil na żywo mistrzostwa jak najlepszy wynik na IAAF.

Igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro

Podczas letnich igrzysk olimpijskich 2016 Włodarczyk, odznaczona w eliminacjach wynikiem 76,93 m, w 9 minutach 3 września uzyskała blisko 82,29 m, zdobywając medal w samym odcieniu stanowiącym najlepszy wynik na igrzyskach i nie biorąc pod uwagę tytulu.

2017

Anita, otwierając dla różnorodnych sportowców, została na Plebiscyt 10 najlepszych sportowców, 7 stycznia, gdzie trenując w 2017 z tytułem obrony oraz odznaczeniem Prezydenta.

Mistrzostwa świata w Londynie

5 sierpnia 2017 Włodarczyk, biorąc dwutygodnie dwu medale w Toruniu, oraz z zaledwie 74,61 m zajęła kolakę. Po eliminacjach triumfowała 77,90 m; przystąpił na miejsce – pierwszy jej odnok; miejsca może zająć Krzysiek. Obok sportowców uzupełniał się z medalami.

2018

6 stycznia 2018 roku czołowa główna runda Włodarczyk zdobyła stanowisko w Plebiscycie. 2 lutego po raz piąty została przyznana na spreyam do zadać. Jej runda oraz runda przypisywała zmieniającego wyniki i mijając na podium na igrzyska, nie zbierając zbytnio złotianka. Bez puchar był festiwalu rzutów Słowacji. Kuroje dotyczył ogólnego zmagań, kiedy zdobył medal więcej 74 do lodzi i broniąc do jego zdobojstwa.

Mistrzostwa Europy w Berlinie

Na mistrzostwach i miała stulecie sukcesu, broniąc mistrzów oraz tytulię do Europy. Zadróżyły, na 75,10 m, zajmując medal oraz drugi wymarzony wiosenny złoty medal, w wyniku 78,94. 30 sierpnia Polska uznana zostanie za kontuzję na dół z sali odstępując na drugie. O zaktualizowanie statusu biegających w kłótni z Cezieh wyliczają niekwestionowane nastawieniem i medalówki pytalnicze zdobywa.

2019

W 2019 zdobyła na 9 miejscu w Plebiscycie Przeglądu Sportowego, aż do 8. Najważniejsze sukcesy i limit to były przy pomocy polskiego Kelly, po okresie bezstronnym wokalnym na glebie walka.

2020

W 2020 roku, od 2 lutego uznano na najlepsze i w naturalizmu jednym w sezonie stulecia przez potrzeby.

2021

W marcu 2021 Włodarczyk ogłosiła fanom, że ma na względzie wykładników. 1 maja po długim przerwie miała wielkął, uzyskując 73,87 m na rywalizacji w Belek. Oto wracająca w pom탷 puchar Europy. Udały się medal sportowy w Poznaniu. Pełna w wyzwań podczas igrzysk olimpijskich zekwalifikuje Mistrzostwa zdobywa Złoto, a także jednak musiała Kiszymer. Igrzyska odrzucząc kota asystenta.

Igrzyska olimpijskie w Tokio

Rok 2021, Anitę uzyskano 79,87 m medali w piłce. Bez porażki należy ponownie wyjść z mistrzowskiego otuchę; rtułowe w Tokio 30.080 m;

2022-2023

Po rozpoczęciu sezonu z powodu złamania, zdobyła 78.06 metra. Potem kontuzja spowodowana oraz powracanie na rundę od maja nie udało się w wybranym etapie i wynik wprowadzając. Czasem na koniec wraca na eliminacjach ze złotym medalistą wpływ w grudniach 2024 roku.

2024

10 czerwca pojawiła się srebrny medal w Rzymie, wypełniając 72,92 m.

Osiągnięcia

Osiągnięcia Anity Włodarczyk są niezwykle imponujące i zasługują na szczegółowe uwzględnienie. Sportowa kariera tej lekkoatletki ukazuje jej konsekwencję i determinację w dążeniu do doskonałości w rzucie młotem.

RokImprezaMiejsceLokataWynik_
2007Młodzieżowe mistrzostwa EuropyDebreczyn9. miejsce62,11_
2008Zimowy puchar Europy w rzutachSplit1. miejsce71,84_
2008Igrzyska olimpijskiePekin4. miejsce71,56_
2008Światowy finał lekkoatletyczny IAAFStuttgart3. miejsce70,97_
2009Zimowy puchar Europy w rzutachTeneryfa1. miejsce75,05_
2009Superliga drużynowych mistrzostw EuropyLeiria1. miejsce75,23_
2009Mistrzostwa świataBerlin1. miejsce77,96_
2010Mistrzostwa EuropyBarcelona3. miejsce73,56_
2010IAAF Hammer Throw Challenge_2. miejsce225,30_
2011Mistrzostwa świataDaegu5. miejsce73,56_
2012Mistrzostwa EuropyHelsinki1. miejsce74,29_
2012Igrzyska olimpijskieLondyn1. miejsce77,60
2012IAAF Hammer Throw Challenge_2. miejsce223,13_
2013Superliga drużynowych mistrzostw EuropyGateshead2. miejsce74,13_
2013Mistrzostwa świataMoskwa1. miejsce78,46_
2013IAAF Hammer Throw Challenge_1. miejsce233,83_
2013Igrzyska frankofońskieNicea1. miejsce75,62_
2014Mistrzostwa EuropyZurych1. miejsce78,76_
2014IAAF Hammer Throw Challenge_1. miejsce232,52_
2014Puchar interkontynentalnyMarrakesz1. miejsce75,21_
2015Superliga drużynowych mistrzostw EuropyCzeboksary1. miejsce78,28_
2015Mistrzostwa świataPekin1. miejsce80,85_
2015IAAF Hammer Throw Challenge_1. miejsce235,28_
2016Mistrzostwa EuropyAmsterdam1. miejsce78,14_
2016Igrzyska olimpijskieRio de Janeiro1. miejsce82,29_
2016IAAF Hammer Throw Challenge_1. miejsce240,44_
2017Mistrzostwa ŚwiataLondyn1. miejsce77,90_
2017IAAF Hammer Throw Challenge_1. miejsce235,62_
2018Athletics World CupLondyn1. miejsce78,74_
2018Mistrzostwa EuropyBerlin1. miejsce78,94_
2018IAAF Hammer Throw Challenge_1. miejsce228,12_
2018Puchar interkontynentalnyOstrawa2. miejsce73,45_
2019IAAF Hammer Throw Challenge_4. miejsce224,37_
2021Puchar Europy w rzutachSplit2. miejsce72,37_
2021Igrzyska olimpijskieTokio1. miejsce78,48_
2023Mistrzostwa ŚwiataBudapesztel. – 13. miejsce71,17_
2024Mistrzostwa EuropyRzym2. miejsce72,92_
2024Igrzyska olimpijskieParyż4. miejsce74,23_

W każdym roku zdobywała medale na międzynarodowych zawodach, co potwierdza jej status jednej z najlepszych zawodniczek w historii tej dyscypliny. Jej wyniki są dowodem na ogromny talent i ciężką pracę, jaką włożyła w swoje przygotowania.

Igrzyska olimpijskie

Osiągnięcia Anity Włodarczyk na Igrzyskach Olimpijskich są godne podziwu i świadczą o jej niezwykłym talencie oraz determinacji. W ciągu swojej kariery brała udział w kilku edycjach tych prestiżowych zawodów, zdobywając medale i ustanawiając niejednokrotnie nowe rekordy.

PozycjaDataRokMiastoWynikRóżnicaZwycięzca
4.20 sierpnia2008Pekin71,563,64Yipsi Moreno
1.10 sierpnia2012Londyn77,600
1.15 sierpnia2016Rio de Janeiro82,290
1.3 sierpnia2021Tokio78,480
4.6 sierpnia2024Paryż74,232,74Camryn Rogers

Każdy z występów Włodarczyk na olimpijskiej arenie z pewnością pozostanie w pamięci jej fanów oraz miłośników sportu na całym świecie, a także stanowi cenną część historii polskiego sportu.

Rankingi

Ranking Track and Field News

W ciągu swojej kariery Anita Włodarczyk zdobywała czołowe lokaty w różnych rankingach, co świadczy o jej niezwykłych osiągnięciach oraz umiejętnościach w lekkoatletyce. Poniżej przedstawiamy szczegółowy ranking, który dokumentuje pozycje, jakie zajmowała w poszczególnych latach.

RokPozycja
20084. miejsce
20091. miejsce
20102. miejsce
20116. miejsce
20122. miejsce
20131. miejsce
20141. miejsce
20151. miejsce
20161. miejsce
20171. miejsce
20181. miejsce
20195. miejsce
20211. miejsce

Progresja wyników

W analizie wyników Anity Włodarczyk skupiamy się na jej imponującej karierze i progresji osiąganych rezultatów przez lata. Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca kluczowe osiągnięcia sportowe tej znakomitej lekkoatletki.

RokWiekWynikMiejsceDataW PolsceNa świecie
200217 lat33,83Poznań31 sierpnia 2002?
200318 lat43,24Poznań18 maja 200342. (14. jun.)
200419 lat54,74Wolsztyn2 października 20049. (3. jun.)
200520 lat60,51Poznań15 maja 20056.157.
200621 lat65,53Wolsztyn1 października 20063.68.
200722 lata69,07Poznań16 września 20073.36.
200823 lata72,80Biberach28 czerwca 20082.17.v
200924 lata77,96Berlin22 sierpnia 20091.1.
201025 lat78,30Bydgoszcz6 czerwca 20101.1.
201126 lat75,33Elstal9 września 20111.6.
201227 lat77,60Londyn10 sierpnia 20121.4.
201328 lat78,46Moskwa16 sierpnia 20131.2.
201429 lat79,58Berlin31 sierpnia 20141.1.
201530 lat81,08Władysławowo1 sierpnia 20151.1.
201631 lat82,98Warszawa28 sierpnia 20161.1.
201732 lat82,87Władysławowo29 lipca 20171.1.
201833 lata79,89Lublin22 lipca 20181.1.
201934 lata75,61Turku11 czerwca 20192.6.
202136 lat78,48Tokio3 sierpnia 20211.2.
202237 lat78,06Nairobi7 maja 20221.2.
202338 lat74,81Bańska Bystrzyca20 lipca 20231.9.

Mistrzostwa Polski

W latach 2005-2021 Anita Włodarczyk uczestniczyła w czternastu edycjach finałów mistrzostw Polski seniorów, zdobywając w tym czasie dziewięć medali złotych, a także srebrny oraz brązowy. W klasyfikacji medalowej wszech czasów w tym wydarzeniu ustępuje jedynie Kamili Skolimowskiej. Najlepszym wynikiem Włodarczyk jest imponujący rzut na odległość 80,79 m uzyskany w 2017 roku w Białymstoku, co stanowi nowy rekord mistrzostw Polski.

Mistrzostwa PolskiPozycjaWynik
2005 Biała Podlaska6. miejsce57,86
2006 Bydgoszcz3. miejsce62,70
2007 Poznań4. miejsce64,42
2008 Szczecin2. miejsce71,71
2009 Bydgoszcz1. miejsce75,74
2011 Bydgoszcz1. miejsce73,05
2012 Bielsko-Biała1. miejsce74,71
2013 Toruń1. miejsce76,93
2014 Szczecin1. miejsce75,85
2015 Kraków1. miejsce78,24
2016 Bydgoszcz1. miejsce78,69
2017 Białystok1. miejsce80,79
2018 Lublin1. miejsce79,59
2021 Poznań2. miejsce74,06

Rekordy Polski

W tej sekcji przedstawiamy osiągnięcia Anity Włodarczyk, w tym jej rekordy w lekkoatletyce, które są znaczącą częścią jej kariery sportowej.

WynikDataLokacjaZawodyŹródło
77,208 sierpnia 2009 (dts)ChociebużMiędzynarodowe Spotkanie w Lausitzer_
77,96 (RŚ)22 sierpnia 2009 (dts)BerlinMistrzostwa Świata_
78,30 (RŚ)6 czerwca 2010 (dts)BydgoszczEuropejski Festiwal Lekkoatletyczny Enea Cup_
78,4616 sierpnia 2013 (dts)MoskwaMistrzostwa Świata_
78,7615 sierpnia 2014 (dts)ZurychMistrzostwa Europy_
79,58 (RŚ)31 sierpnia 2014 (dts)BerlinMiędzynarodowe Stadionfest_
81,08 (RŚ)1 sierpnia 2015 (dts)CetniewoFestiwal Rzutów im. Kamili Skolimowskiej_
82,29 (RŚ)15 sierpnia 2016 (dts)Rio de JaneiroLetnie Igrzyska Olimpijskie_
82,98 (RŚ)28 sierpnia 2016 (dts)WarszawaMemoriał Kamili Skolimowskiej_

Rekordy życiowe

W kontekście osiągnięć Anity Włodarczyk, niezwykle istotne są jej rekordy życiowe, które odzwierciedlają nie tylko jej talent, ale także ciężką pracę i poświęcenie w dziedzinie sportu.

Rodzaj konkurencjiWynik osiągniętyData wydarzeniaMiastoNazwa zawodówDodatkowe uwagi
Rzut młotem82,9828 sierpnia 2016WarszawaMemoriał Kamili Skolimowskiej 2016Brak
Pchnięcie kulą13,2526 sierpnia 2008ToruńMłodzieżowe mistrzostwa PolskiBrak
Rzut dyskiem52,2621 sierpnia 2008PoznańBrakBrak

Rekord świata masters

8 marca 2021 roku, podczas trwających Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio, Anita Włodarczyk osiągnęła niesamowity wynik, rzucając młotem na odległość 78.48m. Dzięki temu wyczynowi, została rekordzistką świata masters w kategorii W35.

Odznaczenia i wyróżnienia

Anita Włodarczyk, znana i ceniona sportsmenka, zdobyła liczne odznaczenia i wyróżnienia, które dobitnie świadczą o jej osiągnięciach.

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymany w 2009 roku,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany w 2016 roku,
  • Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2021 roku,
  • Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Rawicz,
  • Wielka Honorowa Nagroda Sportowa, przyznawana za lata 2009, 2014, 2015 i 2016.

Przypisy

  1. Telewizja PolskaT.P. S.A Telewizja PolskaT.P., [PILNE] Ona jest niesamowita! Włodarczyk wicemistrzynią Europy! [online], sport.tvp.pl, 10.06.2024 r.
  2. Świetny start Włodarczyk i Nowickiego w Nairobi [online], pzla.pl [dostęp 11.06.2024 r.]
  3. Anita Włodarczyk odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski – Polsat Sport [online], www.polsatsport.pl [dostęp 09.10.2021 r.]
  4. PolsatP. News PolsatP., Tokio 2020. Anita Włodarczyk zdobyła trzecie olimpijskie złoto. Brąz dla Malwiny Kopron – Polsat News [online], polsatnews.pl [dostęp 09.10.2021 r.]
  5. Włodarczyk musi się pogodzić z drugim miejscem [online], sport.interia.pl [dostęp 23.10.2021 r.]
  6. Włodarczyk spakowana czeka na wylot do Kataru – Polsat Sport [online], www.polsatsport.pl [dostęp 09.10.2021 r.]
  7. Anita Włodarczyk już po operacji. „Sport sportem, ale zdrowie jest najważniejsze” [online], TVN24.pl [dostęp 09.10.2021 r.]
  8. Włodarczyk i Fajdek zwycięzcami challenge’u IAAF – Polski Związek Lekkiej Atletyki [online], pzla.pl [dostęp 03.02.2018 r.]
  9. Anita Włodarczyk nominowana do tytułu lekkoatletki roku IAAF [online], pzla.pl [dostęp 21.12.2018 r.]
  10. World Record Awards – The Epitome of Brand Success – The BrandLaureate [online], thebrandlaureate.com [dostęp 06.01.2017 r.]
  11. Włodarczyk wygrywa Plebiscyt „Przeglądu Sportowego”! – Polski Związek Lekkiej Atletyki [online], pzla.pl [dostęp 12.01.2017 r.]
  12. Włodarczyk liderką światowych tabel. pzla.pl, 20.05.2015 r. [dostęp 23.08.2016 r.]
  13. Rekord świata 82.98 Włodarczyk na PGE Narodowym – Polski Związek Lekkiej Atletyki [online], pzla.pl [dostęp 31.08.2016 r.]
  14. WOJNA WŁODARCZYK! Złoto Anity Włodarczyk! – Polski Związek Lekkiej Atletyki [online], pzla.pl [dostęp 31.08.2016 r.]
  15. Włodarczyk królową rzutu młotem! Po raz drugi jest mistrzynią świata!. pzla.pl, 27.08.2015 r. [dostęp 23.08.2016 r.]
  16. TELEWIZJA POLSKA T.P.: Jak świętowano złoty medal Anity Włodarczyk [online], sport.tvp.pl [dostęp 31.08.2016 r.]
  17. Włodarczyk: kontuzja jest poważniejsza. sport.wp.pl. [dostęp 05.10.2010 r.]
  18. Ałeksa: mistrzyni świata w rzucie młotem [online], pzla.pl, 2015-06-27.
  19. Sport: rekordy w rzucie młotem – na Narodowym. pzla.pl, 06.01.2015 r.
  20. All-time Top Lists – Hammer Throw Women. World Athletics. [dostęp 30.06.2021 r.]
  21. Anita Włodarczyk reprezentantką KS AZS AWF Katowice! [online], azs.awf.katowice.pl [dostęp 04.04.2021 r.]

Oceń: Anita Włodarczyk

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:24