Anita Włodarczyk, urodzona 8 sierpnia 1985 roku w Rawiczu, to jedna z najbardziej wyróżniających się postaci w polskiej lekkoatletyce. To trzykrotna mistrzyni olimpijska, czterokrotna mistrzyni świata oraz rekordzistka w wielu kategoriach, zarówno na poziomie światowym, europejskim, jak i krajowym, w konkurencji rzutu młotem.
Na swojej drodze do sukcesów brała udział w igrzyskach olimpijskich, które miały miejsce w Pekinie w 2008 roku, gdzie zdobyła 4. miejsce. Jej triumfy olimpijskie nastąpiły jednak w latach 2012 (Londyn), 2016 (Rio de Janeiro) oraz 2020 (Tokio), kiedy to zdobyła złote medale. Poza tym, w swojej karierze, była również mistrzynią świata w latach 2009, 2013, 2015 i 2017 oraz czterokrotną medalistką mistrzostw Europy, z których cztery złote (2012, 2014, 2016 i 2018) oraz brązowy medal w 2010 roku.
Do jej niezaprzeczalnych osiągnięć należy zwycięstwo w klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge w latach 2013 przez 2018, a także triumfy w drużynowym czempionacie Starego Kontynentu w 2009 oraz 2015 roku. W latach 2008 i 2009 zdobyła również laury w zimowym pucharze w rzutach lekkoatletycznych.
W historii swojej kariery, podczas mistrzostw świata, które miały miejsce w Berlinie w sierpniu 2009 roku, Anita Włodarczyk ustanowiła rekord świata rezultatem 77,96 m. W czerwcu 2010 roku poprawiła ten wynik na 78,30 m. Dnia 31 sierpnia 2014 roku ponownie w Berlinie ustanowiła nowy rekord świata, uzyskując wynik 79,58 m.
Włodarczyk wyróżnia się również tym, że jako pierwsza kobieta w historii rzutu młotem, przekroczyła granicę 80 metrów, uzyskując wynik 81,08 m 1 sierpnia 2015 roku. Osiągnięcie to zostało powtórzone 15 sierpnia 2016 roku na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie z wynikiem 82,29 m znów ustanowiła rekord. Choć ten wynik przetrwał jedynie 13 dni, to 28 sierpnia 2016 roku na Memoriale Kamili Skolimowskiej w Warszawie, ponownie zajęła pierwsze miejsce, poprawiając rekord na aktualną wartość 82,98 m.
Anita Włodarczyk jest autorką sześciu najlepszych wyników w rzucie młotem w historii kobiet oraz 25 spośród najlepszych trzydziestu rezultatów. Jest uznawana za najlepszą zawodniczkę w historii tej dyscypliny, co czyni ją ikoną polskiego sportu i dumą narodową.
Dzieciństwo i edukacja
Anita Włodarczyk przyszła na świat 8 sierpnia 1985 roku w Rawiczu. Jej rodzina ma głęboko zakorzenione tradycje sportowe, ponieważ matka sportowczyni grała w koszykówkę, a ojciec był piłkarzem. Włodarczyk ma również starszego brata, Karola, który jest od niej o sześć lat starszy.
W październiku 2016 roku, po wielu latach nauki, uzyskała tytuł magistra na kierunku „Ewolucja rzutu młotem jako konkurencji lekkoatletycznej”. Praca została obroniona w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie w Warszawie. Wcześniej Anicie udało się uzyskać licencjat w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
Kariera sportowa
Początki
Anita Włodarczyk w młodzieńczej fazie kariery angażowała się w speedrower, a w 1998 roku sięgnęła po tytuł mistrzyni Europy juniorów w drużynowym wyścigu. Już w trakcie nauki w szkole podstawowej zaczęła zdobywać pierwsze laury w lekkoatletyce, wygrywając mistrzostwa województwa leszczyńskiego w czworoboju. W 2001 roku rozpoczęła treningi w klubie Kadet Rawicz, gdzie najpierw koncentrowała się na rzucie dyskiem (w 2002 roku po raz pierwszy spróbowała swoich sił w rzucie młotem). Od 2005 roku reprezentowała barwy AZS-AWF Poznań. Debiutując na mistrzostwach Polski seniorów, które odbyły się w Białej Podlaskiej, zajęła w 2005 roku szóstą pozycję w rzucie młotem. W 2006 roku zdobyła swój pierwszy medal mistrzostw Polski seniorów, kończąc rywalizację w Bydgoszczy na trzecim miejscu.
W tym samym roku, podczas młodzieżowych mistrzostw Polski w Toruniu, wywalczyła srebrny medal w rzucie młotem, równocześnie zdobywając brąz w rzucie dyskiem oraz zajmując szóste miejsce w pchnięciu kulą. W 2007 roku w Słupsku została młodzieżową mistrzynią kraju w rzucie młotem oraz zdobyła srebro w rzucie dyskiem, a w pchnięciu kulą uplasowała się na ósmej pozycji. Reprezentując Polskę na młodzieżowym czempionacie Europy, zajęła miejsce dziewiąte w rywalizacji. W tym samym roku przynajmniej czwartą lokatę zajęła na mistrzostwach Polski seniorów, które odbyły się w Poznaniu.
2008
W początkowych tygodniach 2008 roku, podczas zimowego pucharu Europy w rzutach, który miał miejsce w Splicie, Anita zdobyła złoto w rzucie młotem, osiągając rezultat 71,84 metra i tym samym ustanawiając nowy rekord życiowy. Wynik ten był wówczas drugim wynikiem w historii kobiecego rzutu młotem w Polsce. Zaledwie miesiąc później, 1 maja 2008 roku, podczas zawodów w Poznaniu, poprawiła swój rekord życiowy na 72,18 metra, a 6 czerwca uzyskała 72,65 metra w Kassel, co także było progresją. Jej najlepszy rezultat z 28 czerwca, wynoszący 72,80 metra zostawił w cieniu konkurencji.
Podczas mistrzostw Polski w Szczecinie miała niezwykłą szansę na zdobycie pierwszego w swojej karierze tytułu mistrzyni Polski. W rywalizacji uzyskała ten sam rezultat, co mistrzyni olimpijska Kamila Skolimowska z Sydney (72,18 m), jednak z powodu gorszego drugiego wyniku musiała zadowolić się tytułem wicemistrzyni.
Igrzyska olimpijskie w Pekinie
Podczas finałowego konkursu igrzysk olimpijskich, który miał miejsce 20 sierpnia 2008 roku, Anita uzyskała 71,56 metra, co dało jej szóste miejsce. Po dyskwalifikacji dwóch rywalek zyskała czwartą pozycję. W sezonie, podczas światowego finału lekkoatletycznego w Stuttgarcie, zdobyła brązowy medal z wynikiem 70,97 m.
2009
Nowy sezon Włodarczyk rozpoczęła od triumfu w zimowym pucharze Europy w rzutach lekkoatletycznych, uzyskując wynik 75,05, co było nowym rekordem życiowym. W kolejnym mityngu w Halle poprawiła swój wynik na 75,39 m. Podczas zawodów I ligi lekkoatletycznej w Białej Podlaskiej osiągnęła rekordową wartość 76,20 m, a w Ostrawie, na mityngu Zlatá Tretra, ustanowiła kolejny rekord życiowy, wynoszący 76,59 m. W swojej karierze sięgnęła po pierwsze złoto mistrzostw Polski seniorów na stadionie im. Krzyszkowiaka w Bydgoszczy, pokonując rywalki o ponad 10 metrów.
8 sierpnia 2009 roku, podczas zawodów w Chociebużu, uzyskała 77,20 metra, ustanawiając nowy rekord Polski, który dotychczas należał do zmarłej Kamili Skolimowskiej. Wówczas był to czwarty rezultat w historii kobiet w tej dyscyplinie.
Mistrzostwa świata w Berlinie
Na mistrzostwa świata w Berlinie Włodarczyk oczekiwana była jako jedna z głównych kandydatek do złota. 20 sierpnia wystąpiła w eliminacjach, gdzie już w pierwszej serii uzyskała 74,54 metra, co pozwoliło jej awansować do finału. Dwa dni później, 22 sierpnia, unimaga dokonała, stając się nową rekordzistką świata z wynikiem 77,96 m. Wybuch radości po tym osiągnięciu poniosła ją do kontuzji lewej kostki, na skutek której musiała zrezygnować z trzech kolejnych prób. Retrospektywnie oddała upragniony „rzut radości” w szóstym podejściu. Niemka Heidler, która przeszła eliminacje najsprawniej, zbliżyła się do Włodarczyk w ostatniej próbie (77,12 m).
Po powrocie do kraju znalazła się wśród medalistów, przyjęta przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Belwederze i uhonorowana wysokimi odznaczeniami państwowymi. Anita Włodarczyk zdobyła Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a wynik jej osiągnięć uświetniono nagrodą Złotych Kolców za 2009 rok, przyznawanej najlepszej polskiej lekkoatletce w danym roku. Zdobyła także drugie miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego na sportowca roku 2009 oraz zajęła 5. lokatę w plebiscycie EA na najlepszą lekkoatletkę Europy, a na koniec sezonu została nominowana do tytułu najlepszej lekkoatletki roku przez IAAF, otrzymując również, obok Justyny Kowalczyk, Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl.
2010
Włodarczyk rozpoczęła 2010 rok konkursem w Dakarze, uzyskując tam wynik 75,13 m. 15 maja musiała zadowolić się drugą pozycją na zawodach w Halle, osiągając równo 74 m. Cztery dni później odnotowała słabszy wynik w Daegu – tylko czwarte miejsce (71,56 m). 26 maja wróciła na szczyt, triumfując w Ostrawie rzutem na 75,74 m, a 29 maja znów wygrała w Białej Podlaskiej (75,01 m).
6 czerwca 2010 roku, w trakcie Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego Enea Cup w Bydgoszczy, Włodarczyk poprawiła swój rekord świata, rzucając młotem na odległość 78,30 m. Dwa dni później w Warszawie uzyskała 75,77 m. Po tych osiągnięciach odznaczono ją tytulem lekkoatletki czerwca w Europie na plebiscycie organizowanym przez European Athletics. W obliczu kontuzji kręgosłupa, musiała opuścić drużynowe mistrzostwa Europy w Bergen oraz mistrzostwa Polski w Bielsku-Białej.
Mistrzostwa Europy w Barcelonie
28 lipca 2010 roku na eliminacjach mistrzostw Europy w Barcelonie, Włodarczyk uzyskała w pierwszym rzucie minimum kwalifikacyjne 71,17 m. 30 lipca zdobyła tam brązowy medal podczas finału, rzucając na 73,56 m. Po mistrzostwach Europy, ma jeszcze cztery starty. 28 sierpnia w Rieti, przeszła eliminacje i w finale zajęła czwarte miejsce z wynikiem 73,57 m. Po drodze zakończyła z sukcesem mityngi w Krakowie 4 września (72,66 m) oraz w Chorzowie 12 września (71,54 m). W łącznej klasyfikacji nowo wprowadzonego cyklu IAAF Hammer Throw Challenge zdobyła drugie miejsce.
Na koniec sezonu Włodarczyk otrzymała czwarte miejsce w plebiscycie European Athlete of the Year Trophy, po raz drugi zwyciężyła w Złotych Kolcach, a także była nominowana do IAAF World Athlete of the Year. Jej rekord świata ustanowiony 6 czerwca został wybrany przez Track & Field News jako najlepsze osiągnięcie w kobiecej lekkoatletyce 2010 roku. Zajęła także 9. miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego, zestawiając 10 najlepszych sportowców roku.
2011
21 maja Włodarczyk przemieniła swoje miano rekordzistki świata w związku z wynikiem 79,42 osiągniętym przez Niemkę Betty Heidler w Halle. Po kontuzji Włodarczyk powróciła na parkiety dopiero pod koniec czerwca. W drugim starcie, 11 sierpnia na mistrzostwach Polski w Bydgoszczy, osiągnęła 73,05 m.
Mistrzostwa świata w Daegu
W eliminacjach mistrzostw świata w Daegu uzyskała 71,09 m, co zapewniło jej udział w finale. Niestety, nie udało jej się obronić tytułu mistrzyni, kończąc na piątym miejscu z wynikiem 73,56 m. Najlepszy wynik sezonu pojawił się już po mistrzostwach, 9 września, osiągając 75,33 m w Elstal.
2012
Sezon olimpijski 2012 zainaugurowała 19 maja występem w Halle, osiągając 74,88 m i zajmując drugą lokatę. Kolejne miejsca, to trzecie w Ostrawie (74,81), drugie w Eugene (75,60), pierwsze w Villeneuve-d’Ascq (73,69) i złote w mistrzostwach Polski w Bielsku-Białej (74,71).
Mistrzostwa Europy w Helsinkach
Na mistrzostwach Europy w Helsinkach zdobyła złoto, osiągając w finale 1 lipca wynik 74,29 m (dwa dni wcześniej wygrała eliminacje wynikiem 71,38; wtedy odpadła Heidler). To było pierwsze zwycięstwo polskiej lekkoatletki na ME od trzydziestu lat. Tuż przed igrzyskami olimpijskimi, Włodarczyk wygrała 58. Memoriał Janusza Kusocińskiego, osiągając 76,81 m i potwierdzając swoje miejsce w tabelach światowych.
Igrzyska olimpijskie w Londynie
Na igrzyskach w Londynie, które rozpoczęły się 8 sierpnia, Włodarczyk zdominowała eliminacje, rzucając minimum kwalifikacyjne 75,68 m. W finałowym konkursie, 10 sierpnia, jej wynik wyniósł 77,60 m – najlepszy w roku, przynosząc złoty medal (Rosjanka Tatiana Łysenko z wynikiem 78,18 m została uznana za zwyciężczynię, ale jej tytuł został anulowany cztery lata później). Po igrzyskach, Anita wzięła udział w czterech kolejnych zawodach, wygrawając 19 sierpnia Memoriale Kamili Skolimowskiej (76,70), zajmując 3. miejsce na mityngu w Berlinie (73,80) oraz przechodząc eliminacje w Rieti (70,14) by dzień później zdobyć pierwszą lokatę w sezonie (74,52). W łącznej klasyfikacji challenge’u IAAF uplasowała się na 2. miejscu, przyczyniając się do sukcesów roku 2012 oraz kolejnym 4. miejscem w plebiscycie Przeglądu Sportowego oraz po raz trzeci zdobywając Złote Kolce.
2013
Sezon poolimpijski 2013 rozpoczęła 25 maja w Warszawie rzucając 71,04 m. Przed rozpoczęciem sezonu doznała kontuzji stopy i kręgosłupa, co uniemożliwiło jej intensywne treningi przez dwa miesiące. 1 czerwca w Eugene podczas Diamentowej Ligi zajęła godzinne 2. miejsce, rzucając 74,73 m. 10 czerwca podczas mityngu w Moskwie uzyskała 74,28 m, przez pokonując Tatianę Łysenko, mistrzynię z Londynu w rzucie młotem. 15 czerwca na Memoriale Kusocińskiego w Szczecinie, również w zamian za punkty w IAAF, umocniła się, uzyskując 76,06 m oraz objęła prowadzenie w wyścigu challenge’u IAAF.
Anita potwierdziła jeszcze dobrą dyspozycję podczas drużynowych mistrzostw Europy w Gateshead i zajęła drugą lokatę z wynikiem 74,14 m, a zaledwie trzy dni później na mityngu Zlatej Tretry uzyskała 74,98 m, także na 2. pozycji. 29 czerwca, podczas meczu Polska – Reszta Świata, który odbył się w Cetniewie, Anita zdominowała wynikami na równo 75,28 m. Na mistrzostwach Polski w Toruniu, 19 lipca przekroczyła 78 m (76,93) zdobywając trzecie z rzędu złoto, a czwarte w karierze.
Mistrzostwa świata w Moskwie
Na mistrzostwa świata w Moskwie Włodarczyk wystartowała jako jedna z głównych faworytek. W eliminacjach uzyskawszy 76,18 m i sensacyjnie odpadła podmiot 13,69 m. Dnia 21 wyrocznia, gdy 78.46 m zdobyła srebro stawiając się z takimi jak Łysenko, a wynik był o przeszło 34 centymetry gorszy. Wynik, zaliczany do challenge’u IAAF, umożliwił Włodarczyk prowadzenie w zestawieniu. Dni po mistrzostwach, ponownie pisała wyzwanie, wygrywając kolejne wykłady. 21 sierpnia, osiągając 78,22m w Dubnicy, which stawało się trudnym rezultatem i narabiło jego z prowadzeniem w klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge.
We wrześniu Włodarczyk okazała się najlepsza na mityngu ISTAF w Berlinie, notując 77,15 zajmującą siebie oraz na pewność w klasyfikacji challenge’u IAAF. Zwycięska seria trwała także po eliminacjach. 7 września na mistrzostwach w Rieti, uzyskując 76,57 m, znalazła się w eliminacjach, w finale. 13 września zdobyła złoty medal VII igrzysk frankofońskich w Nicei, z wynikiem 75,62 małych zawiedzionych zawodniczek. Podczas 2013 roku Anita wzrosła do na kolejnych tematycznych, zajmując najlepsze wyniki.
2014
31 stycznia 2014 roku, podczas Pedros Cup w Bydgoszczy, zdobyła tytuł halowej mistrzyni Polski w rzucie ciężarkiem i dodatkowo ustanowiła nowy rekord, wynoszący 20,09 m. Z powodu kontuzji sezon letni rozpoczęła późno. 24 maja brała udział jednym w pokazowych zawodach Rzuty przez Odrę we Wrocławiu, z rezultatami na ostatnim miejscu, przegrywając o,1,35 m z Joanną Fiodorow (wynik Włodarczyk – 69,32). 16 czerwca ponownie, tuż za Heidler, kontuzjowani Mistrzostw Polski Seniorów w Ostrawie, odnotowując dwa kolejne wyniki 76,41 na otwarty konkursu, w którym wyniki to już złoto.
Mistrzostwa Europy w Zurychu
Na 22. Mistrzostwa Europy w Zurychu Włodarczyk jechała w roli faworytki. 13 sierpnia wygrała eliminacje 75,73m. 15 sierpnia 2014 roku, w finale mistrzostw Europy, zdobyła tytuł mistrzyni Europy, ubiarając po wyniku 78,76 m w końcówce. Wydarzeniem z pomocą przybyłą brązowa medal zdobyła, zdobijając na wyniku 74,00 m, w pobliżu krótką listę Joanna Fiodorow.
Mistrzostwa Europy w Lago w Zurychu zadebiutowały AZS-AWF Katowice, z jednolitą dorównującą resztę, która trzykrotnie pojmile w najlepszych efektach znajdowała na podium IAAF.
2015
Na swoim dobrym wystąpieniu w 2015 roku, w Pekinie, uzyskując 77.73 m w mityngu IAAF World Challenge. Wynikiem lutego 8.39 na 25 m ukończonym w Ozdódznowy zdobył t-top sukcesu. 14 czerwca, na Europejskim Festiwalu Lekkoatletycznym z kolei była zawodniczka, na ponowne wyniki zaliczająca przy pierwszej w tej nazwie Team Pole. 7 lipca zajęła po 78,24 m, zajmując 6. miejsce w Toruniu i od czasu piłkami na złoty medal.
Mistrzostwa świata w Pekinie
Na mistrzostwach świata Włodarczyk była czołową faworytką. 26 sierpnia wygrała eliminacje (75,01 m). Dzień później, w finale z wyniku na 80,85 m zdobyła złoto, które uzyskała na 4,52 m chcąc wznieść ją na podwyższenie IW na wice. Jej wystawienie uzyskało również po raz trzeci na miejscu IAAF Hammer Throw Challenge, ustanawiając niezaprzeczalny rekord w tej dyscyplinie. W mityngu 13 września w Warszawie dołożyła kolejne, poprawiając rekord, 78,16 m.
2016
W połowie sezonu Włodarczyk znów zdominowała – 19 maja w Ostrawie w mityngu zajęła wynik 78,54 m. W mityngu miotaczy w Halle wygrała rezultat 79,48 zabierając owo najlepsze. 4 czerwca, rozpoczęła także od zwycięstwa na mityngu w Montreuil, 77,70 zajęła w mityngu, a 18 czerwca przeszła do mitem. Od dnia 7 wrześnienia, w mityngu rzutu młotem na Bydgoszczy wynikiem 78,69, zajmując pierwszą pozycję i sukcesy pod koniec roku.
Mistrzostwa Europy w Amsterdamie
6 oraz 7 lipca odbyły się najważniejsze kwalifikacje mistrzostwach Europy w Amsterdamie. Włodarczyk 10 sierpnia wygrała eliminacje na 73,96 m a dwa dni później ustanowil na żywo mistrzostwa jak najlepszy wynik na IAAF.
Igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro
Podczas letnich igrzysk olimpijskich 2016 Włodarczyk, odznaczona w eliminacjach wynikiem 76,93 m, w 9 minutach 3 września uzyskała blisko 82,29 m, zdobywając medal w samym odcieniu stanowiącym najlepszy wynik na igrzyskach i nie biorąc pod uwagę tytulu.
2017
Anita, otwierając dla różnorodnych sportowców, została na Plebiscyt 10 najlepszych sportowców, 7 stycznia, gdzie trenując w 2017 z tytułem obrony oraz odznaczeniem Prezydenta.
Mistrzostwa świata w Londynie
5 sierpnia 2017 Włodarczyk, biorąc dwutygodnie dwu medale w Toruniu, oraz z zaledwie 74,61 m zajęła kolakę. Po eliminacjach triumfowała 77,90 m; przystąpił na miejsce – pierwszy jej odnok; miejsca może zająć Krzysiek. Obok sportowców uzupełniał się z medalami.
2018
6 stycznia 2018 roku czołowa główna runda Włodarczyk zdobyła stanowisko w Plebiscycie. 2 lutego po raz piąty została przyznana na spreyam do zadać. Jej runda oraz runda przypisywała zmieniającego wyniki i mijając na podium na igrzyska, nie zbierając zbytnio złotianka. Bez puchar był festiwalu rzutów Słowacji. Kuroje dotyczył ogólnego zmagań, kiedy zdobył medal więcej 74 do lodzi i broniąc do jego zdobojstwa.
Mistrzostwa Europy w Berlinie
Na mistrzostwach i miała stulecie sukcesu, broniąc mistrzów oraz tytulię do Europy. Zadróżyły, na 75,10 m, zajmując medal oraz drugi wymarzony wiosenny złoty medal, w wyniku 78,94. 30 sierpnia Polska uznana zostanie za kontuzję na dół z sali odstępując na drugie. O zaktualizowanie statusu biegających w kłótni z Cezieh wyliczają niekwestionowane nastawieniem i medalówki pytalnicze zdobywa.
2019
W 2019 zdobyła na 9 miejscu w Plebiscycie Przeglądu Sportowego, aż do 8. Najważniejsze sukcesy i limit to były przy pomocy polskiego Kelly, po okresie bezstronnym wokalnym na glebie walka.
2020
W 2020 roku, od 2 lutego uznano na najlepsze i w naturalizmu jednym w sezonie stulecia przez potrzeby.
2021
W marcu 2021 Włodarczyk ogłosiła fanom, że ma na względzie wykładników. 1 maja po długim przerwie miała wielkął, uzyskując 73,87 m na rywalizacji w Belek. Oto wracająca w pom탷 puchar Europy. Udały się medal sportowy w Poznaniu. Pełna w wyzwań podczas igrzysk olimpijskich zekwalifikuje Mistrzostwa zdobywa Złoto, a także jednak musiała Kiszymer. Igrzyska odrzucząc kota asystenta.
Igrzyska olimpijskie w Tokio
Rok 2021, Anitę uzyskano 79,87 m medali w piłce. Bez porażki należy ponownie wyjść z mistrzowskiego otuchę; rtułowe w Tokio 30.080 m;
2022-2023
Po rozpoczęciu sezonu z powodu złamania, zdobyła 78.06 metra. Potem kontuzja spowodowana oraz powracanie na rundę od maja nie udało się w wybranym etapie i wynik wprowadzając. Czasem na koniec wraca na eliminacjach ze złotym medalistą wpływ w grudniach 2024 roku.
2024
10 czerwca pojawiła się srebrny medal w Rzymie, wypełniając 72,92 m.
Osiągnięcia
Osiągnięcia Anity Włodarczyk są niezwykle imponujące i zasługują na szczegółowe uwzględnienie. Sportowa kariera tej lekkoatletki ukazuje jej konsekwencję i determinację w dążeniu do doskonałości w rzucie młotem.
Rok | Impreza | Miejsce | Lokata | Wynik | _ |
---|---|---|---|---|---|
2007 | Młodzieżowe mistrzostwa Europy | Debreczyn | 9. miejsce | 62,11 | _ |
2008 | Zimowy puchar Europy w rzutach | Split | 1. miejsce | 71,84 | _ |
2008 | Igrzyska olimpijskie | Pekin | 4. miejsce | 71,56 | _ |
2008 | Światowy finał lekkoatletyczny IAAF | Stuttgart | 3. miejsce | 70,97 | _ |
2009 | Zimowy puchar Europy w rzutach | Teneryfa | 1. miejsce | 75,05 | _ |
2009 | Superliga drużynowych mistrzostw Europy | Leiria | 1. miejsce | 75,23 | _ |
2009 | Mistrzostwa świata | Berlin | 1. miejsce | 77,96 | _ |
2010 | Mistrzostwa Europy | Barcelona | 3. miejsce | 73,56 | _ |
2010 | IAAF Hammer Throw Challenge | _ | 2. miejsce | 225,30 | _ |
2011 | Mistrzostwa świata | Daegu | 5. miejsce | 73,56 | _ |
2012 | Mistrzostwa Europy | Helsinki | 1. miejsce | 74,29 | _ |
2012 | Igrzyska olimpijskie | Londyn | 1. miejsce | 77,60 | |
2012 | IAAF Hammer Throw Challenge | _ | 2. miejsce | 223,13 | _ |
2013 | Superliga drużynowych mistrzostw Europy | Gateshead | 2. miejsce | 74,13 | _ |
2013 | Mistrzostwa świata | Moskwa | 1. miejsce | 78,46 | _ |
2013 | IAAF Hammer Throw Challenge | _ | 1. miejsce | 233,83 | _ |
2013 | Igrzyska frankofońskie | Nicea | 1. miejsce | 75,62 | _ |
2014 | Mistrzostwa Europy | Zurych | 1. miejsce | 78,76 | _ |
2014 | IAAF Hammer Throw Challenge | _ | 1. miejsce | 232,52 | _ |
2014 | Puchar interkontynentalny | Marrakesz | 1. miejsce | 75,21 | _ |
2015 | Superliga drużynowych mistrzostw Europy | Czeboksary | 1. miejsce | 78,28 | _ |
2015 | Mistrzostwa świata | Pekin | 1. miejsce | 80,85 | _ |
2015 | IAAF Hammer Throw Challenge | _ | 1. miejsce | 235,28 | _ |
2016 | Mistrzostwa Europy | Amsterdam | 1. miejsce | 78,14 | _ |
2016 | Igrzyska olimpijskie | Rio de Janeiro | 1. miejsce | 82,29 | _ |
2016 | IAAF Hammer Throw Challenge | _ | 1. miejsce | 240,44 | _ |
2017 | Mistrzostwa Świata | Londyn | 1. miejsce | 77,90 | _ |
2017 | IAAF Hammer Throw Challenge | _ | 1. miejsce | 235,62 | _ |
2018 | Athletics World Cup | Londyn | 1. miejsce | 78,74 | _ |
2018 | Mistrzostwa Europy | Berlin | 1. miejsce | 78,94 | _ |
2018 | IAAF Hammer Throw Challenge | _ | 1. miejsce | 228,12 | _ |
2018 | Puchar interkontynentalny | Ostrawa | 2. miejsce | 73,45 | _ |
2019 | IAAF Hammer Throw Challenge | _ | 4. miejsce | 224,37 | _ |
2021 | Puchar Europy w rzutach | Split | 2. miejsce | 72,37 | _ |
2021 | Igrzyska olimpijskie | Tokio | 1. miejsce | 78,48 | _ |
2023 | Mistrzostwa Świata | Budapeszt | el. – 13. miejsce | 71,17 | _ |
2024 | Mistrzostwa Europy | Rzym | 2. miejsce | 72,92 | _ |
2024 | Igrzyska olimpijskie | Paryż | 4. miejsce | 74,23 | _ |
W każdym roku zdobywała medale na międzynarodowych zawodach, co potwierdza jej status jednej z najlepszych zawodniczek w historii tej dyscypliny. Jej wyniki są dowodem na ogromny talent i ciężką pracę, jaką włożyła w swoje przygotowania.
Igrzyska olimpijskie
Osiągnięcia Anity Włodarczyk na Igrzyskach Olimpijskich są godne podziwu i świadczą o jej niezwykłym talencie oraz determinacji. W ciągu swojej kariery brała udział w kilku edycjach tych prestiżowych zawodów, zdobywając medale i ustanawiając niejednokrotnie nowe rekordy.
Pozycja | Data | Rok | Miasto | Wynik | Różnica | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|
4. | 20 sierpnia | 2008 | Pekin | 71,56 | 3,64 | Yipsi Moreno |
1. | 10 sierpnia | 2012 | Londyn | 77,60 | 0 | – |
1. | 15 sierpnia | 2016 | Rio de Janeiro | 82,29 | 0 | – |
1. | 3 sierpnia | 2021 | Tokio | 78,48 | 0 | – |
4. | 6 sierpnia | 2024 | Paryż | 74,23 | 2,74 | Camryn Rogers |
Każdy z występów Włodarczyk na olimpijskiej arenie z pewnością pozostanie w pamięci jej fanów oraz miłośników sportu na całym świecie, a także stanowi cenną część historii polskiego sportu.
Rankingi
Ranking Track and Field News
W ciągu swojej kariery Anita Włodarczyk zdobywała czołowe lokaty w różnych rankingach, co świadczy o jej niezwykłych osiągnięciach oraz umiejętnościach w lekkoatletyce. Poniżej przedstawiamy szczegółowy ranking, który dokumentuje pozycje, jakie zajmowała w poszczególnych latach.
Rok | Pozycja |
---|---|
2008 | 4. miejsce |
2009 | 1. miejsce |
2010 | 2. miejsce |
2011 | 6. miejsce |
2012 | 2. miejsce |
2013 | 1. miejsce |
2014 | 1. miejsce |
2015 | 1. miejsce |
2016 | 1. miejsce |
2017 | 1. miejsce |
2018 | 1. miejsce |
2019 | 5. miejsce |
2021 | 1. miejsce |
Progresja wyników
W analizie wyników Anity Włodarczyk skupiamy się na jej imponującej karierze i progresji osiąganych rezultatów przez lata. Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca kluczowe osiągnięcia sportowe tej znakomitej lekkoatletki.
Rok | Wiek | Wynik | Miejsce | Data | W Polsce | Na świecie |
---|---|---|---|---|---|---|
2002 | 17 lat | 33,83 | Poznań | 31 sierpnia 2002 | ? | – |
2003 | 18 lat | 43,24 | Poznań | 18 maja 2003 | 42. (14. jun.) | – |
2004 | 19 lat | 54,74 | Wolsztyn | 2 października 2004 | 9. (3. jun.) | – |
2005 | 20 lat | 60,51 | Poznań | 15 maja 2005 | 6. | 157. |
2006 | 21 lat | 65,53 | Wolsztyn | 1 października 2006 | 3. | 68. |
2007 | 22 lata | 69,07 | Poznań | 16 września 2007 | 3. | 36. |
2008 | 23 lata | 72,80 | Biberach | 28 czerwca 2008 | 2. | 17.v |
2009 | 24 lata | 77,96 | Berlin | 22 sierpnia 2009 | 1. | 1. |
2010 | 25 lat | 78,30 | Bydgoszcz | 6 czerwca 2010 | 1. | 1. |
2011 | 26 lat | 75,33 | Elstal | 9 września 2011 | 1. | 6. |
2012 | 27 lat | 77,60 | Londyn | 10 sierpnia 2012 | 1. | 4. |
2013 | 28 lat | 78,46 | Moskwa | 16 sierpnia 2013 | 1. | 2. |
2014 | 29 lat | 79,58 | Berlin | 31 sierpnia 2014 | 1. | 1. |
2015 | 30 lat | 81,08 | Władysławowo | 1 sierpnia 2015 | 1. | 1. |
2016 | 31 lat | 82,98 | Warszawa | 28 sierpnia 2016 | 1. | 1. |
2017 | 32 lat | 82,87 | Władysławowo | 29 lipca 2017 | 1. | 1. |
2018 | 33 lata | 79,89 | Lublin | 22 lipca 2018 | 1. | 1. |
2019 | 34 lata | 75,61 | Turku | 11 czerwca 2019 | 2. | 6. |
2021 | 36 lat | 78,48 | Tokio | 3 sierpnia 2021 | 1. | 2. |
2022 | 37 lat | 78,06 | Nairobi | 7 maja 2022 | 1. | 2. |
2023 | 38 lat | 74,81 | Bańska Bystrzyca | 20 lipca 2023 | 1. | 9. |
Mistrzostwa Polski
W latach 2005-2021 Anita Włodarczyk uczestniczyła w czternastu edycjach finałów mistrzostw Polski seniorów, zdobywając w tym czasie dziewięć medali złotych, a także srebrny oraz brązowy. W klasyfikacji medalowej wszech czasów w tym wydarzeniu ustępuje jedynie Kamili Skolimowskiej. Najlepszym wynikiem Włodarczyk jest imponujący rzut na odległość 80,79 m uzyskany w 2017 roku w Białymstoku, co stanowi nowy rekord mistrzostw Polski.
Mistrzostwa Polski | Pozycja | Wynik |
---|---|---|
2005 Biała Podlaska | 6. miejsce | 57,86 |
2006 Bydgoszcz | 3. miejsce | 62,70 |
2007 Poznań | 4. miejsce | 64,42 |
2008 Szczecin | 2. miejsce | 71,71 |
2009 Bydgoszcz | 1. miejsce | 75,74 |
2011 Bydgoszcz | 1. miejsce | 73,05 |
2012 Bielsko-Biała | 1. miejsce | 74,71 |
2013 Toruń | 1. miejsce | 76,93 |
2014 Szczecin | 1. miejsce | 75,85 |
2015 Kraków | 1. miejsce | 78,24 |
2016 Bydgoszcz | 1. miejsce | 78,69 |
2017 Białystok | 1. miejsce | 80,79 |
2018 Lublin | 1. miejsce | 79,59 |
2021 Poznań | 2. miejsce | 74,06 |
Rekordy Polski
W tej sekcji przedstawiamy osiągnięcia Anity Włodarczyk, w tym jej rekordy w lekkoatletyce, które są znaczącą częścią jej kariery sportowej.
Wynik | Data | Lokacja | Zawody | Źródło |
---|---|---|---|---|
77,20 | 8 sierpnia 2009 (dts) | Chociebuż | Międzynarodowe Spotkanie w Lausitzer | _ |
77,96 (RŚ) | 22 sierpnia 2009 (dts) | Berlin | Mistrzostwa Świata | _ |
78,30 (RŚ) | 6 czerwca 2010 (dts) | Bydgoszcz | Europejski Festiwal Lekkoatletyczny Enea Cup | _ |
78,46 | 16 sierpnia 2013 (dts) | Moskwa | Mistrzostwa Świata | _ |
78,76 | 15 sierpnia 2014 (dts) | Zurych | Mistrzostwa Europy | _ |
79,58 (RŚ) | 31 sierpnia 2014 (dts) | Berlin | Międzynarodowe Stadionfest | _ |
81,08 (RŚ) | 1 sierpnia 2015 (dts) | Cetniewo | Festiwal Rzutów im. Kamili Skolimowskiej | _ |
82,29 (RŚ) | 15 sierpnia 2016 (dts) | Rio de Janeiro | Letnie Igrzyska Olimpijskie | _ |
82,98 (RŚ) | 28 sierpnia 2016 (dts) | Warszawa | Memoriał Kamili Skolimowskiej | _ |
Rekordy życiowe
W kontekście osiągnięć Anity Włodarczyk, niezwykle istotne są jej rekordy życiowe, które odzwierciedlają nie tylko jej talent, ale także ciężką pracę i poświęcenie w dziedzinie sportu.
Rodzaj konkurencji | Wynik osiągnięty | Data wydarzenia | Miasto | Nazwa zawodów | Dodatkowe uwagi |
---|---|---|---|---|---|
Rzut młotem | 82,98 | 28 sierpnia 2016 | Warszawa | Memoriał Kamili Skolimowskiej 2016 | Brak |
Pchnięcie kulą | 13,25 | 26 sierpnia 2008 | Toruń | Młodzieżowe mistrzostwa Polski | Brak |
Rzut dyskiem | 52,26 | 21 sierpnia 2008 | Poznań | Brak | Brak |
Rekord świata masters
8 marca 2021 roku, podczas trwających Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio, Anita Włodarczyk osiągnęła niesamowity wynik, rzucając młotem na odległość 78.48m. Dzięki temu wyczynowi, została rekordzistką świata masters w kategorii W35.
Odznaczenia i wyróżnienia
Anita Włodarczyk, znana i ceniona sportsmenka, zdobyła liczne odznaczenia i wyróżnienia, które dobitnie świadczą o jej osiągnięciach.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymany w 2009 roku,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany w 2016 roku,
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2021 roku,
- Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Rawicz,
- Wielka Honorowa Nagroda Sportowa, przyznawana za lata 2009, 2014, 2015 i 2016.
Przypisy
- Telewizja PolskaT.P. S.A Telewizja PolskaT.P., [PILNE] Ona jest niesamowita! Włodarczyk wicemistrzynią Europy! [online], sport.tvp.pl, 10.06.2024 r.
- Świetny start Włodarczyk i Nowickiego w Nairobi [online], pzla.pl [dostęp 11.06.2024 r.]
- Anita Włodarczyk odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski – Polsat Sport [online], www.polsatsport.pl [dostęp 09.10.2021 r.]
- PolsatP. News PolsatP., Tokio 2020. Anita Włodarczyk zdobyła trzecie olimpijskie złoto. Brąz dla Malwiny Kopron – Polsat News [online], polsatnews.pl [dostęp 09.10.2021 r.]
- Włodarczyk musi się pogodzić z drugim miejscem [online], sport.interia.pl [dostęp 23.10.2021 r.]
- Włodarczyk spakowana czeka na wylot do Kataru – Polsat Sport [online], www.polsatsport.pl [dostęp 09.10.2021 r.]
- Anita Włodarczyk już po operacji. „Sport sportem, ale zdrowie jest najważniejsze” [online], TVN24.pl [dostęp 09.10.2021 r.]
- Włodarczyk i Fajdek zwycięzcami challenge’u IAAF – Polski Związek Lekkiej Atletyki [online], pzla.pl [dostęp 03.02.2018 r.]
- Anita Włodarczyk nominowana do tytułu lekkoatletki roku IAAF [online], pzla.pl [dostęp 21.12.2018 r.]
- World Record Awards – The Epitome of Brand Success – The BrandLaureate [online], thebrandlaureate.com [dostęp 06.01.2017 r.]
- Włodarczyk wygrywa Plebiscyt „Przeglądu Sportowego”! – Polski Związek Lekkiej Atletyki [online], pzla.pl [dostęp 12.01.2017 r.]
- Włodarczyk liderką światowych tabel. pzla.pl, 20.05.2015 r. [dostęp 23.08.2016 r.]
- Rekord świata 82.98 Włodarczyk na PGE Narodowym – Polski Związek Lekkiej Atletyki [online], pzla.pl [dostęp 31.08.2016 r.]
- WOJNA WŁODARCZYK! Złoto Anity Włodarczyk! – Polski Związek Lekkiej Atletyki [online], pzla.pl [dostęp 31.08.2016 r.]
- Włodarczyk królową rzutu młotem! Po raz drugi jest mistrzynią świata!. pzla.pl, 27.08.2015 r. [dostęp 23.08.2016 r.]
- TELEWIZJA POLSKA T.P.: Jak świętowano złoty medal Anity Włodarczyk [online], sport.tvp.pl [dostęp 31.08.2016 r.]
- Włodarczyk: kontuzja jest poważniejsza. sport.wp.pl. [dostęp 05.10.2010 r.]
- Ałeksa: mistrzyni świata w rzucie młotem [online], pzla.pl, 2015-06-27.
- Sport: rekordy w rzucie młotem – na Narodowym. pzla.pl, 06.01.2015 r.
- All-time Top Lists – Hammer Throw Women. World Athletics. [dostęp 30.06.2021 r.]
- Anita Włodarczyk reprezentantką KS AZS AWF Katowice! [online], azs.awf.katowice.pl [dostęp 04.04.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Robert Maćkowiak | Karol Świderski | Karolina Kucharczyk | Władysław Szulczewski (kierowca) | Sebastian Madera | Dariusz Skrzypczak | Jakub Smektała | Przemysław Waściński | Barbara Nawrot | Leszek Matysiak | Mirosław Drączkowski | Szymon Skrzypczak | Marcel Kajzer | Robert Miśkowiak | Jakub Miśkowiak | Ronnie Jamroży | Czesław Śnieżyński | Adrian WojtkowiakOceń: Anita Włodarczyk